In vitro vs. in Vaticano

 

In vitro vs. in Vaticano

Cirkev vraj bráni dialógu. Ale kto mu pomáha? Vládne tu zvláštna zhoda.

Udelenie Nobelovej ceny Robertovi Edwardsovi je vyzdvihnutím človeka, ktorého dielo výrazne ovplyvnilo medicínu. Akým smerom? Pred vyše tridsiatimi rokmi pomohol na svet prvému „dieťaťu zo skúmavky”. A po ňom prišli milióny ďalších. Milióny ľudských bytostí, ktoré majú, o tom niet pochýb, právo na ten istý rešpekt, úctu a lásku ako všetci ostatní. Z Vatikánu po udelení ceny zazneli určité pochybnosti. Niektorí na to reagovali, že cirkev žiaľ neprispieva k vytvoreniu priestoru na dialóg, a to najmä preto, že sa príliš stavia za ochranu embryí. Áno, embryá vytvorené na potreby umelého oplodnenia naozaj predstavujú vážny problém.

A nie sú jediným otáznikom. Je tu aj biznis so „stavebným materiálom” na oplodnenie, zneužitia žien, eugenika, porušenia práv detí, atď. Ak k dialógu neprispieva cirkev, kto teda? Vidí sa mi, že tu vládne akási zvláštna, tichá zhoda, pripomínajúca skôr monológ. Málokto naznačí, že otázku neplodnosti Edwards vlastne nezodpovedal. Pokúsil sa o riešenie dôsledkov. Ale neplodnosť tu zostala. Taliansky neonatológ Carlo Bellieni nedávno pripomenul, že neplodnosti by sa z veľkej časti dalo predchádzať.

Dá sa vyhýbať faktorom, ktoré ju spôsobujú. Ale kto o nich hovorí? Koľko trvalo, kým sa z farieb a benzínu, čo používali naši otcovia odstránilo olovo? Kto upozornil naše mamy, aby sa chránili pred vplyvom chemických rozpúšťadiel v tlačiarňach, čistiarňach, kaderníctve… Spomenúť možno aj postreky, ktoré spôsobili epidémie neplodnosti v Strednej Amerike, atď.

Poznáme ľudí, čo sa veľmi snažia žiť zdravo v túžbe mať dieťa. Je viac ako bolestné počúvať rozprávanie o ich zúfalom zápase. Najmä, ak sa chyba stala už v minulosti, nie ich vinou. Kdesi na opačnej strane sú, žiaľ, aj takí, čo polovicu života prežili v strachu pred počatím a teraz druhú prežívajú v strachu z neplodnosti. Faktom zostáva, že neplodnosť sa šírila, a odpoveďou na ňu bolo… umelé oplodnenie. Otvorili sme správne dvere? Je záslužné bojovať proti malárii, ale účinnejšie je jej predísť. Treba stavať kliniku alebo vysušiť močiar? Lenže keď niektoré kliniky tak prosperovali. Edwardsov objav priťahuje veľa peňazí. Financií, ktoré sa mohli použiť na hľadanie skutočného liečenia neplodnosti. Alebo aspoň na jej účinné predchádzanie. Namiesto prevencie a boja proti príčinám sa presadil paliatívny prístup. Je otázkou, ako by veci vyzerali, keby sa pokrok pred tridsiatimi rokmi vybral iným smerom.

Martin Kramara Autor je katolícky kňaz

zdroj: SME

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.