Odborné stanovisko: Ako funguje hormonálna antikoncepcia

 

Odborné stanovisko: Ako funguje hormonálna antikoncepcia

Na antikoncepčnom účinku sa zúčastňuje viacero mechanizmov: Primárnym učinkom je inhibícia alebo zabránenie ovulácie. Sekundárne účinky sa uplatnia v prípade, že predsa dôjde k ovulácii a ich cieľom je zabrániť uhniezdeniu embrya.

Sekundárne účinky môžeme rozdeliť na účinky pred oplodnením (prefertilizačné) a po oplodnení (postfertilizačné). Sekundárne účinky pred oplodnením zahŕňajú zmeny cervikálneho hlienu, ktoré obmedzujú prienik spermií do maternice, ale aj zmeny na sliznici maternice a vajíčkovodov, ktoré možu negatívne ovplyvniť normálny transport spermií.

a) Preimplantačný učinok (pre – pred) má za následok spomalenie transportu embrya
vajíčkovodmi, čím zabráni uhniezdeniu embrya v maternici. Dôsledkom toho môže byť buď odumretie embrya, alebo mimomaternicové tehotenstvo, ak sa embryo uhniezdi vo vajíčkovode.
b) Periimplantačný učinok (peri – okolo), spôsobí zmenu sliznice maternice, takže embryo po príchode do maternice nie je schopné sa úspešne zahniezdiť do jej slizničnej výstelky.
c) Postimplantačný učinok (post – po) účinok je zapríčinený zmenou sliznice maternice (Endometrium), ktorá nestačí zabrániť uhniezdeniu embrya, ale nepriaznivo vplýva na udržanie tehotenstva. Embryo nie je schopné vydržať v takejto sliznici a odumiera.

Postfertilizačny, alebo abortívny účinok hormonálnej antikoncepcie nastupuje vtedy, keď zlyháva jej primárny účinok, t.j. zabránenie uvoľnenia vajička a počatia. Viaceré významné štúdie ukázali, že napriek užívaniu hormonálnej antikoncepcie nastáva ovulácia asi u 1,7 až 28,6 % uživateliek kombinovanej hormonálnej antikoncepcie a asi u 33 až 65 % uživateliek gestagénnej antikoncepcie. http://m.rodinka.sk/index.php?id=ha-ako-funguje

Tieto prostriedky vyvolávajú usmrtenie týždňového až niekoľkotýždňového embrya, čo pre verejnosť ostáva tabu.

Tehotenstvo od počatia/fertilizácii

Aby farmaceutický priemysel ututlal fakt, že ide o chemický abort, ohromné finančné prostriedky boli použité na predefinovanie pojmu tehotenstva v niektorých krajinách. Nový ľudský život sa začína počatím a od tohto okamihu bolo aj tehotenstvo donedávna definované. Niektorí dobre zaplatení „odborníci“ dnes účelovo tvrdia, že ide o obdobie po „úspešnej implantácii ľudského embrya“. Odborné encyklopédie dostupné na internete v angličtine však jednotne definujú tehotenstvo od momentu počatia:

„Štádium nosenia vyvíjajúceho sa embrya alebo plodu v ženskom tele“
„Štádium obsiahnutia nenarodeného v tele“
„Obdobie od počatia do pôrodu“
„Stav, keď je v tele vyvíjajúce sa embryo alebo plod po tom, čo sa zlúči vajíčko so spermiou.“

Nový ľudský život, embryo sa dnes bežne vyrába pri umelom oplodnení v skúmavke, teda ešte pred uhniezdením v maternici. http://www.iscare.sk/liecba-a-vysetrenia/liecba

Žena je tehotná, keď sa v nej počne nový život, ktorý začína spojením spermie a vajíčka. Priemysel umelého oplodnenia potvrdzuje začiatok života od počatia a vyvracia prekrútenú definíciu tehotnosti, keď používa pojem strata predimplantačnej tehotnosti. To jasne dokumentuje, že ide o tehotnosť od okamihu, ako sa do tela ženy vloží umelo vyrobené embryo, hoci sa ešte alebo vôbec neuhniezdilo v maternici. http://www.illinoisivf.com/recurrent-pregnancy-loss/pre-implantation.html

Tento odkaz ďalej vysvetľuje, že proces tehotenstva v ženskom tele ešte v štádiu pred implantáciou potvrdzujú hormóny tehotnosti estrogén a progesterón vo výstelke maternice (ak nie sú antikoncepciou blokované), HLA G proteíny, ktoré vylučuje embryo pred implantáciou a cytokíny, ktoré blokujú funkcie imunitného systému, aby embryo bolo telom akceptované. http://www.springerlink.com/content/844573415n0k2562/

Nedávno sa medicínskymi pojmami zaoberal ústavný súd Chile, ktorý vyhlásil hormonálnu antikoncepciu za abortívnu, devastujúcu nový ľudský život, ktorý je ústavou Chile chránený.
http://www.usatoday.com/news/health/2008-04-04-chile-morning-after-pill_N.htm

Výrobcovia hormonálnej antikoncepcie priznávajú usmrtenie embrya

Priložený  zoznam registrovanej antikoncepcie na Slovensku (v pdf prílohe tohoto článku) odhaľuje stratégiu zamlčiavania faktu o abortívnom účinku farmaceutickým priemyslom. Tabuľka obsahuje 18 hormonálnych antikoncepčných prostriedkov podľa účinných látok, ktoré obsahujú:

1. ethinylestradiol a cyproterónacetát:
Ide o prostriedky Chloe, Diane 35, Minerva a Vreya, z ktorých len posledná priznáva abortívny účinok, keď uvádza v charakteristike vlastností lieku, že spôsobuje “morfologické a enzymatické zmeny endometria”, ktoré vlastne vyvolávajú usmrtenie počatého života. Žiadnu takúto informáciu, ale len jej náznak, neposkytuje ženám príbalový leták.

2. drospirenón a etinylestradiol
Tieto účinné látky obsahujú prostriedky Yaz, Yasminelle a Aliane, ktoré síce ženy o abortívnom efekte v príbalovom letáku neinformujú, no všetky naznačujú túto informáciu v charakteristike vlastností lieku, keď priznávajú, že “najdôležitejším z nich [faktorov antikoncepčného účinku] je inhibícia ovulácie a zmeny endometria”.

3. etinylestradiol a levonorgestrel
Minisiston a Anteovin neuvádzajú nič o abortívnom efekte v príbalovom letáku, no pre lekárov a farmaceutov potvrdzujú, že dochádza k “sekrečnej transformácii endometria,“ „ktorá znižuje pravdepodobnosť implantácie.”

4. gestoden a ethinylestradiol
Katya a Femoden sú charakterizované faktormi, z ktorých “najdôležitejší je inhibícia ovulácie a zmeny v endometrii”, no v príbalovom letáku pacientka nenájde žiadne informácie. Výrobcovia Logest a Sunya sa nikde nezmieňujú ani len o tomto účinku, hoci ide o tú istú účinnú látku ako v prípade prostriedku Katya. Najúprimnejšie sú výrobky Lindynette a Mirelle, ktoré dokonca v príbalovom letáku vysvetľujú, že tieto hormóny “menia výstelku maternice, ktorá nie je potom schopná prijať oplodnené vajíčko.”

5. etinylestradiol a norgestimát
Cilest klamlivo informuje v príbalovom letáku o tom, že “Zároveň dochádza… k zmenám sliznice maternice, čo znemožňuje uhniezdenie vajíčka,” no v maternici sa uhniezďuje už oplodnené vajíčko, teda embryo a nie len vajíčko.

6. levonorgestrel
Postkoitálna núdzová antikoncepcia Escapelle a Postinor-2 “zabráni oplodnenému vajíčku usadiť sa na sliznici maternice.” Túto informáciu v príbalovom letáku potvrdzuje aj charakteristika vlastností lieku, kde sa uvádza, že “tiež môže vyvolať zmeny endometria, ktoré znemožňujú implantáciu.” Vnútromaternicové teliesko Mirena „riadi mesačný vývoj výstelky maternice, takže výstelka nie je dostatočne hrubá,“ ako uvádza príbalový leták, ktorý však zamlčiava fakt, že týmto spôsobom dôjde k odumretiu počatého života.

Prehľad hormonálnych antikoncepcií registrovaných v SR a informácií, ktoré poskytujú o abortívnosti – tu vo formate PDF

Zdroj: www.kdsonline.sk;  08.02.2010

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.