Prelom v Rade Európy: Uznaný nárok na výhradu svedomia

 

Prelom v Rade Európy: Uznaný nárok na výhradu svedomia

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy 7. októbra hlasovalo o návrhu rezolúcie Prístup žien k zákonnej zdravodnej starostlivosti: problém neregulovaného využívania výhrady svedomia. Rezolúcia sa pripravovala niekoľko rokov, jej autorka, britská socialistická poslankyňa Christine McCafferty, dlhodobá obhajkyňa potratov a líderka potratovej lobby v britskom parlamente, navštívila kvôli tomu všetky členské krajiny Európskej únie. Všade sa zišla so zástupcami zdravotníkov a prolife a prorodinných organizácií, aby zistila reálny stav vo veci výhrady svedomia. Minulotýždňové zasadnutie Rady Európy rezolúciu v pôvodnom znení zamietlo. Pozitívnemu výsledku pomohlo nielen hlasovanie kompetentných politikov, ale aj medzinárodný tlak prolife organizácií, vrátane českých a slovenských. Pred niekoľkými týždňami bola spustená petičná akcia, pod ktorú sa podpísalo vyše 30-tisíc ľudí. Podpisy boli pred zasadnutím odovzdané účastníkom zhromaždenia, spolu s vysvetlením odmietavého postoja k návrhu problematickej rezolúcie.

Oblasť záujmu táto rezolúcia bola úzko profilovaná na tematiku potratov, eutanázie, sterilizácie a zákrokov v súvislosti s asistovanou reprodukciou. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti by podľa nej realizovať umelý potrat bez ohľadu na právo vlastnej individuálnej či inštitucionálnej výhrady svedomia. Podľa návrhu McCaffertyovej by verejné a štátne nemocnice stratili možnosť záruky na slobodu svedomia; problém by sa výrazne dotkol nielen súčasných zdravotníckych zariadení (najmä tých, ktoré spravuje Cirkev, ktoré by museli ukončiť prevádzku), ale aj systému odbornej prípravy nových zdravotníckych pracovníkov a lekárov. Rezolúcia ďalej požadovala vytvorenie registra ľudí, ktorí výhradu svedomia vo svojej krajine uplatňujú. Mal byť vytvorený efektívny mechanizmus, ktorý by situáciu nielen monitoroval, ale aj reálne zdravotníkom situáciu uplatňovania práva na výhradu svedomia sťažoval.

Odporcovia rezolúcie okrem iného spomenuli skutočnosť, že prvok slobodnej výhrady svedomia je jednou z hlavných charakteristík, ktorými sa slobodné krajiny odlišujú od totalitných. Už v roku 2001 Rada Eufópy odhlasovala, že právo na výhradu svedomia je základným prvkom práva na slobodu svedomia, myslenia a náboženského vyznania, priznaného Všeobecnou deklaráciou ľudských práv a Európskou zmluvou o ľudských právach.

Rezolúcia McCaffertyovej by znamenala popretie záruk ľudskej slobody pre občanov krajín EÚ.

Zdroj: Res Claritatis

Spracovala: Dana Jacečková

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.