Profesori a iní experti Iniciatívy za slobodnú a prosperujúcu Európu proti ESM

Profesori a iní experti Iniciatívy za slobodnú a prosperujúcu Európu proti ESM

Profesori a iní experti Iniciatívy za slobodnú a prosperujúcu Európu proti ESM

Iniciatíva za slobodnú a prosperujúcu Európu (ISPE), neformálne a nepolitické zoskupenie európskych think tankov a iných mimovládnych inštitúcií, osobností ekonomického a spoločenského života a občanov (www.ifpe.sk), prináša odpovede profesorov ekonómie a iných expertov jej signatárov na dve otázky, ktoré sa týkajú aktuálneho schvaľovania Európskeho mechanizmu pre stabilitu – EMS (trvalého eurovalu) v jednotlivých krajinách Európy, ako aj nimi navrhovaných alternatív riešenia európskej dlhovej krízy.

Odpovede renomovaných expertov (zhrnuté v Prílohe 1) sú určené odbornej aj laickej verejnosti, médiám a osobitne politikom, rozhodujúcich o ratifikácii EMS, vrátane poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), ktorí budú hlasovať o vyslovení súhlasu NR SR so Zmluvou o založení Európskeho mechanizmu pre stabilitu (tzv. trvalého eurovalu).

Na otázku Čo si myslíte o EMS? odpovedali napríklad:

- Roland Vaubel, profesor ekonómie na Univerzite v Mannheime (Nemecko): „EMS je veľká chyba. Kríza je totiž iba dočasná, nepotrebujeme trvalý fond. Nakoľko pôžičky z EMS budú poskytované za veľmi nízky, dotovaný úrok, bude v podstate podporovať nezdravé ekonomické politiky. Eliminuje stabilizačné efekty trhu. …EMS tiež predstavuje porušenie Európskych zmlúv (konkrétne článok 125 Zmluvy o fungovaní Európskej Únie…).“

- Pascal Salin, emeritný profesor ekonómie na Univerzite Paríž-Dauphine (Francúzsko), bývalý prezident Mont Pèlerin Society: „Vlády by mali niesť zodpovednosť za svoje vlastné politiky bez toho, aby prenášali následky zlých rozhodnutí na iné vlády. Prečo by mali byť zodpovední ľudia a nie politici, ktorí prijímajú vládne rozhodnutia? Ak vláda míňa príliš veľa, mala by míňať menej. Nie je správne požadovať, aby daňoví poplatníci iných krajín platili za jej nedostatok šetrnosti. EMS je vlastne Európsky mechanizmus nestability, pretože podporuje vlády v prijímaní nezodpovedných rozhodnutí..“

- Erich Weede, emeritný profesor sociológie na Univerzite v Bonne (Nemecko): „EMS nemal byť v prvom rade vôbec vytvorený. V princípe sa jedná o mechanizmus odmeňovania chyby (príliš veľký dlh) a trestania úspechu (vyhnutie sa vysokému dlhu). Ktokoľvek schybí, dostane pomoc. Ktokoľvek uspeje, musí platiť. V deväťdesiatych rokoch 19. storočia britský sociológ Herbert Spencer popísal dôsledky takejto politiky: „Konečným dôsledkom ochrany človeka pred dôsledkami jeho hlúposti je naplnenie zeme hlupákmi.“ Nemali by sme ďalej pokračovať na ceste takéhoto bláznovstva.“

- Tim Evans, riaditeľ Cobden centre (Veľká Británia): „Som presvedčený že EMS privedie eurozónu do stavu technokratického diktátorstva bez vyhliadky na demokraciu. Povedie nielen k ekonomickému úpadku, ale podporí aj politický extrémizmus. Namiesto podpory európskych krajín na ceste k princípom zdravých peňazí a ekonomického rastu, EMS ich ďalej sprevádza na ceste do ekonomickej záhuby. Kvôli stále narastajúcemu dlhu sa tiež obávam budúcemu možnému riziku vysokej inflácie. Pre malé krajiny ako napríklad Slovensko to bude katastrofa. Ak to nastane, Slováci by sa mali pripraviť na druhý kolaps socializmu – tentokrát Eura a EÚ.“

Na otázku Aké navrhujete alternatívne riešenia európskej dlhovej krízy? odpovedali napríklad:

- Roland Vaubel, profesor ekonómie na Univerzite v Mannheime (Nemecko): „Lepšia alternatíva je prísľub udržania bánk a peňažnej zásoby. Nemali by sme míňať peniaze daňovníkov na odvrátenie platobnej neschopnosti zahraničných vlád. Namiesto toho by sme mali zabezpečiť, že platobné neschopnosti vlád nepovedú k bankrotom bánk. Toto prinúti vlády, aby niesli dôsledky svojich chybných rozhodnutí a je to omnoho lacnejšie, pretože iba malá časť toxických vládnych dlhov je vlastnená bankami…“

- Pascal Salin, emeritný profesor ekonómie na Univerzite Paríž-Dauphine (Francúzsko), bývalý prezident Mont Pèlerin Society: „…Jediné morálne možné riešenie je ponechať každú vládu, aby sama prijala potrebné rozhodnutia a sama si vyriešila svoj problém so zadlženosťou.“

- Erich Weede, emeritný profesor sociológie na Univerzite v Bonne (Nemecko): „Musíme sa vrátiť k princípu “žiadny bailout“. ECB by mala prestať financovať vlády, priamo alebo nepriamo. Grécko musí opustiť eurozónu a devalvovať svoju menu (o 30 až 70 percent)…Čím skôr sa eurozóna zmenší a bude konkurencieschopnejšia, tým lepšie (a lacnejšie pre daňových poplatníkov). Spoločný trh a 4 slobody by mali zostať zachované, euro nie nevyhnutne.“

- Tim Evans, riaditeľ Cobden Centre (Veľká Británia):

1. Navrátil by som krytie mien zlatom

2. Potom by som liberalizoval všetky trhy s menou, aby som umožnil konkurenciu medzi súkromnými menami

3. Zrušil by som všetky formy centrálneho bankovníctva a národných úrokových sadzieb. Cena peňazí a jej koordinovanie s investíciami by mala byť určená úrokmi, ktoré by stanovil trh bez akýchkoľvek vládnych zásahov.

4. Vlády by mali míňať iba toľko, koľko reálne majú. Požičiavanie peňazí by im nemalo byť povolené.

5. Plne súkromný bankový systém, ktorý by viedol k lepším pro-trhovo orientovaným reguláciám.

Manažéri bánk by nemali mať možnosť socializovať riziká prostredníctvom zákonov o obmedzenom ručení záväzkov.

V Prílohe 1 sa nachádzajú odpovede všetkých expertov, ktorí odpovedali na otázky. V Prílohe 2 je k dispozícii text vyhlásenia s úvodnými signatármi k 30. januáru 2012.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.