Otvorený list podpredsedovi vlády D. Čaplovičovi

Otvorený list podpredsedovi vlády D. Čaplovičovi

Otvorený list podpredsedovi vlády D. Čaplovičovi

Vážený pán podpredseda vlády,

vzhľadom k tomu, že dlhodobo pomáhate a podporujete iniciatívy homosexuálne orientovaných ľudí, obraciame sa na Vás so žiadosťou o praktickú pomoc ľuďom, ktorí sú homosexuálne orientovaní.

Homosexuálne orientovaným ľudom na Slovensku, ktorí majú záujem o terapiu, je dnes poskytovaná pomoc len v rámci svojpomocných skupín, čo nedostatočne pokrýva ich potreby. Táto skupina ľudí je dnes prehliadaná na úkor tých homosexuálne orientovaných ľudí, ktorí terapiu odmietajú. Podľa štúdie renomovaného profesora psychiatrie Dr. Spitzera (zdroj: http://www.narth.com/docs/spitzer2.html), ale aj iných špecialistov, je pri vysokej motivácii jednotlivca zmena homosexuálnej orientácie na heterosexuálnu možná.

Dr. Spitzer prispel v roku 1993 významnou mierou k vyradeniu homosexuality z medzinárodnej klasifikácie chorôb, ale po zrealizovaní vlastnej odbornej štúdie v roku 2001 priznal, že sa mýlil a potvrdil, že zmena homosexuálnej orientácie je možná.

Chceme Vás preto požiadať o vyčlenenie finančných prostriedkov na vznik odborného centra poskytujúceho terapeutickú pomoc pre tých homosexuálne orientovaných ľudí, ktorí by o terapiu mali záujem. Podľa našich informácii je o takúto terapiu na Slovensku záujem. Vznik odborného terapeutického centra by nebol finančne náročný. Pre začiatok by stačilo vyčleniť finančné prostriedky na školenie a plat dvoch odborných pracovníkov, psychológa a psychiatra.

Sme toho názoru, že k homosexuálne orientovaným ľuďom treba pristupovať s úctou a rešpektom. Na druhej strane sme však presvedčení, že medzinárodné posilňovanie práv homosexuálne orientovaných ľudí na adopciu detí nie je dobrým rozhodnutím. Minister zahraničných vecí Ján Kubiš v rozpore s tvrdeniami premiéra SR Roberta Fica podporil 07.05.2008 v Rade Európy návrh textu Dohovoru o adopcii dieťaťa https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?Ref=PR335(2008), ktorý z tradičnej rodiny založenej manželstvom muža a ženy robí len jednu z mnohých alternatívnych modelov vhodných pre prijatie a výchovu adoptovaných detí. Dohovor síce nepodmieňuje krajiny k legalizácii adopcií homosexuálmi, no oproti pôvodnému zneniu Dohovoru z roku 1967 predpokladá a umožňuje adopcie homosexuálnymi pármi či inými nedefinovanými sexuálnymi pármi. Vo svojej podstate degraduje tradičnú rodinu založenú manželstvom muža a ženy ako primárny vzor prostredia najvhodnejšieho pre výchovu detí v Európe.

V Slovenskej televízii ste sa vyjadrili, že budete konať tak, ako žiada väčšina voličov v prieskumoch verejnej mienky. Vzhľadom k tomu, že väčšina občanov na Slovensku nesúhlasí s adopciou detí homosexuálne orientovanými, žiadame Vás, aby ste iniciovali vo vláde diskusiu, ktorá povedie k nepodpísaniu spomínaného Dohovoru o adopcii dieťaťa.

S úctivým pozdravom
Mgr. Marek Nikolov (Predseda OZ Pastor bonus)
Mgr. Marcel Podolinský (Podpredseda OZ Pastor bonus)

V Bratislave dňa 7.7.2008

Odpoveď podpredsedu vlády Dušana Čaploviča

Vážený pán predseda,

ďakujem Vám za Váš list, v ktorom ma žiadate o vyčlenenie finančných prostriedkov na vytvorenie centra poskytujúceho terapeutickú pomoc pre homosexuálne orientovaných jedincov zameranú na zmenu ich sexuálnej orientácie. V tejto súvislosti mi dovoľte uviesť, že ako podpredseda vlády SR nedisponujem žiadnymi finančnými prostriedkami na priamu podporu vytvorenia takéhoto centra. Občianske združenie Pastor Bonus môže požiadať o finančnú podporu svojho zámeru v rámci relevantných grantových alebo dotačných programov.

V súvislosti s Vašou žiadosťou o neprijatie Dohovoru Rady Európy o adopcii dieťaťa si dovoľujem uviesť nasledovné. Zámerom dohovoru nie je degradovať tradičnú rodinu, ale jasne definovať možnosti adopcie, ktorá by dieťaťu umožnila žiť plnohodnotný život v náhradnej rodine. V dohovore sa uvádza, že „Štáty môžu rozsah tohto dohovoru rozšíriť aj na páry rovnakého pohlavia, ktoré sú zosobášené alebo v registrovanom partnerskom zväzku“, avšak platí, že konkrétna právna úprava adopcií je v konečnom dôsledku autonómnym rozhodnutím každej členskej krajiny.

Na záver mi dovoľte zaželať Vám všetko dobré v profesionálnom, ako aj osobnom živote.

S pozdravom
Podpredseda vlády Slovenskej republiky
Dušan Čaplovič

Bratislava, 11.7.2008

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.